
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 300 pF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Length | 7.11 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 210.013267 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Schottky |
| Current Rating | 5 A |
| Output Current | 5 A |
| Forward Current | 4 A |
| Forward Voltage | 700 mV |
| Average Rectified Current | 5 A |
| Breakdown Voltage | 50 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 50 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Voltage | 50 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 9125
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24499
Ext.Price$0.24499
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24499 | $0.24499 |
| 10 | $0.21807 | $2.18070 |
| 50 | $0.19411 | $9.70550 |
| 100 | $0.16878 | $16.87800 |
| 500 | $0.14676 | $73.38000 |
| 1000 | $0.13137 | $131.37000 |
| 3000 | $0.11760 | $352.80000 |
| 5000 | $0.11015 | $550.75000 |
